Mīts vai patiesība? (Otrā daļa)
Patiesība: Muskuļi un taukaudi ir pilnīgi dažādas audu grupas ar atšķirīgu bioķīmisko struktūru, vielmaiņas ātrumu un funkcijām. Ja cilvēks pārtrauc spēka treniņus un sāk piekopt mazkustīgu dzīvesveidu, muskuļi atrofējas (novājinās) un samazinās to masa. Muskuļi nepārvēršas un nevar pārvērsties taukos. Tomēr ir jāņem vērā, ka muskuļu masas samazināšanās rezultātā samazinās vielmaiņas ātrums miera stāvoklī, jo muskuļu audi ir metaboliski aktīvāki nekā taukaudi (avots: Dr. Nitschke, January 18,2018).
Mīts: Dienā ir jānoiet vismaz 10 000 soļu.
Patiesība: Šis mīts aizsākās 20. gadsimta 60. gados, kad kāds japāņu pulksteņu ražotājs masveidā ražoja pedometru ar nosaukumu, kas tulkojams kā “10 000 soļu skaitītājs”. Jaunākie pētījumi liecina, ka veselībai labvēlīgs ieguvums jau ir pie aptuveni 7500 soļiem, taču arī 4000 soļu dienā var samazināt saslimšanas risku un paildzināt dzīves ilgumu (avots: New York Times, January 4, 2024).
Mīts: Abdominālie vingrinājumi palīdz iegūt "sešpaku".
Patiesība: Abdominālie vingrinājumi ir lieliski piemēroti, lai attīstītu vēdera pamatmuskuļus, kā arī palīdz uzlabot līdzsvaru un stabilitāti. Tomēr cilvēka kopējais ķermeņa tauku daudzums ir tas, kas nosaka, vai ir iespējams redzēt vēderpresi. Lai izveidotu skaidri redzamu "sešpaku", cilvēkam krasi jāsamazina ķermeņa tauku saturs (līdz 10-12 % vīriešiem vai 11-13 % sievietēm). Tas prasa stingru apņemšanos ievērot veselīgu uzturu kombinācijā ar regulārām fiziskām aktivitātēm.(avots: L.A.T. Webster, Sports medicine, November 25, 2020).