Kā stress ietekmē Tavu fizisko formu un rezultātus?
Mūsdienu straujais un prasīgais dzīvesritms nereti izraisa hronisku stresu - ne velti depresiju uzskata par 21.gadsimta slimību. Stress var negatīvi ietekmēt ne tikai emocionālo labsajūtu, bet arī fizisko formu un sportiskos rezultātus. Nelielos daudzums stress var būt stimuls darīt vairāk un labāk, bet ilgstoša spriedze rada kaitējumu ķermenim un veselībai.
Kortizols – galvenais "stresa hormons"
Kortizols ir hormons, ko izdala virsnieru dziedzeri, reaģējot uz stresu. Tam ir vairākas svarīgas funkcijas organismā, taču pārmērīgi augsts kortizola līmenis var negatīvi ietekmēt:
Muskuļu augšanu – kortizols palielina olbaltumvielu sadalīšanos, kas var kavēt muskuļu atjaunošanos un augšanu;
Tauku uzkrāšanos – ilgstošs stress var veicināt tauku uzkrāšanos, it īpaši vidukļa apvidū;
Atjaunošanos – kortizola pārmērība traucē miegu un reģenerācijas procesus;
Sportisko sniegumu – paaugstināts kortizols var izraisīt muskuļu vājumu, samazinātu izturību un veicināt lielāku traumu risku.
Kā stresa vadība var uzlabot fizisko sniegumu?
Ja stresa līmenis tiek kontrolēts, var ievērojami uzlabot treniņu rezultātus un vispārējo labsajūtu::
Labāks muskuļu atjaunošanās process;
Efektīvāka tauku procenta samazināšanās;
Paaugstināta enerģija un motivācija;
Stiprāka imunitāte un mazāks traumu risks.
Praktiski padomi, kā mazināt stresu.
Kvalitatīvs miegs – miegs ir, bija un būs viens no svarīgākajiem elementiem Tavai veselībai un labsajūtai. Centies gulēt vismaz 7–9 stundas diennaktī;
Elpošanas tehnikas un meditācija – dziļās elpošana un mindfulness praktizēšana var palīdzēt samazināt kortizola līmeni. Ir vairākas tehnikas, ko vari izmēģināt un atrast to, kas strādā Tev vislabāk;
Regulāras fiziskās aktivitātes – viegls kardiotreniņš, gara pastaiga vai treniņš var būt liels palīgs stresa mazināšanā;
Kvalitatīvs uzturs un izdzertais ūdens daudzums – izvairies no pārstrādātas pārtikas, kā arī centies izdzert nepieciešamo ūdens normu (vidēji 30–40 ml uz 1 kg ķermeņa svara).
Sociālais atbalsts – pavadi kvalitatīvu laiku kopā ar draugiem un ģimeni. Veido ap sevi tādu paziņu loku, kas sniedz Tev labsajūtu nevis spriedzi.
Stress ir neizbēgama dzīves sastāvdaļa, taču to var efektīvi pārvaldīt, lai uzlabotu gan fizisko formu, gan kopējo labsajūtu.
Avots: American Psychological Association – Stress effects on the body
